
Órai anyagok
A könyvtár forrásai:
1. könyv - Könyv Elek és
2. ETO Ottó,
3. folyóirat (Cikk Kata),
4. internet (Net Teri)
A szövegek megjelentek:
Dömsödy Andrea (szerk.): Iskolai könyvtári projektek, programok. Bp.: Könyvtárostanárok Egyesülete, 2011. p. 235-252
ÓRAI ANYAGOK....
1. Könyv Elek
Könyv Elek a könyvtárban....
Könyv Elek, tizedik osztályos tanuló, egy esős tanítási napon otthon felejtette az esernyőjét. Nem akart elázni, de remélte, hogy talán délutánra kisüt a nap. De csak esett és esett, gondolta, amíg várakozik, bemegy a Könyvtárba. Bár nem először járt a könyvtárban, mégis rá kellett szólnia a könyvtárosnak. Amikor belépett, hangosan üdvözölte osztálytársát, aki éppen a házi feladatát írta. Ezután már halkan beszélgettek, igénybe vették a könyvtár szolgáltatásait. Elek segített Péternek a feladatok megoldásában, információt kerestek a számítógépen, a könyvtáros segített könyvet keresni a témában, kinyomtatták a fontos adatokat és a biztonság kedvéért még könyvet is kölcsönzött Péter, otthon szerette volna még többet olvasni a témáról.
Elek nagyon megéhezett a nagy munka után, visszament a ruhatárhoz és elővette a szendvicsét és az ásványvizét. A könyvtáros rögtön emlékeztette, hogy a könyvtárban nem szabad enni, inni, és persze kabátot, táskát behozni. Péter kikísérte barátját a könyvtár előtti térbe, és elmesélte, hogy Anyukája is könyvtáros, és elvitte már az országos könyvtárunkba, a neve Országos Széchenyi Könyvtár, egy felsőoktatási (egyetemi) könyvtárba, egy közművelődési (megyei, városi) könyvtárba, de az ő kedvence akkor is az iskolai könyvtár! Péter azt is elmesélte, mit kell egy iskolai könyvtárosnak csinálnia: rendben tartja a könyveket a polcokon, segít az olvasóknak, betartatja a könyvtár szabályait, könyvtári órákat tart, új könyveket rendel, pontos nyilvántartás vezet a könyvekről, statisztikai adatokat szolgáltat, kérésre ajánló bibliográfiát készít, biztosítja más könyvtárak könyveit az olvasói számára könyvtárközi kölcsönzéssel, felszólítást küld azoknak az olvasóknak, akik nem hozzák vissza időben a könyveket, jegyzőkönyvet készít a megrongálódott könyvekről, nyilvántartást vezet a tankönyvekről, és azok kölcsönzéséről.
Amint Elek megette az uzsonnáját, visszamentek a könyvtárba, és négy könyvet is kikölcsönözhettek, három hétre! Tudták, hogy a könyvekre nagyon kell vigyázni, mert ha elveszítik őket, vagy megrongálódnak, akkor ki kell fizetniük. De ők boldogan és büszkén vitték haza a könyveket!
Leírás a könyvről - bibliográfiai leírást kell készíteni a könyvről, hogy mindenki láthassa a könyv legfontosabb adatait. Erre egy egységes leírást alkalmaznak:
Szerző neve : Mű címe. Kiadás helye: kiadó neve, kiadás éve. összes oldalszám (p)
Kis Ernő: Csalafinta könyvek. Budapest: Móra Kiadó, 2003. 152 p.
A könyvtári könyvről a könyvtáros is készít egy leírást, ezt egy katalóguscédulára írja fel. Minden könyvről készül egy katalóguscédula, amit katalógusszekrényben, illetve napjainkban már könyvtári számítógépes programban tárolnak, ami az interneten is elérhető.
A könyvtári könyv gerincén található a raktári jelzetük. A szépirodalmi könyv jelzete a szerző vezetéknevének a kezdőbetűjéből (háromnál több szerző esetén a cím első betűje) és egy számból áll, amit a könyvtáros ad, raktári táblázat segítségével.
Pl. Fekete István: Vuk F 37
Az ismeretterjesztő (szakkönyvek) esetében a jelzet három számjegyből áll:
- Az első az ETO 0-9 tartó főosztályát jelöli
- A második és a harmadik szám az alosztályokat
- A szerző vezetéknevének a kezdőbetűjét és egy számot
Pl. Barangolás a matematikában
510
B 29
2. ETO OTTÓ
Könyv Elek és a könyvtár részei
Könyv Elek, tizedik osztályos tanuló nagyon nehéz házi feladatot kapott környezetismeretből. Idegen szavak jelentését kellett megkeresnie, ehhez a könyvtár kézikönyvtári részébe ment (szótár, lexikon - ezeket nem lehet kikölcsönözni). Ezután könyvtárosi segítséggel könyveket keresett a szabadpolcról (kölcsönözhető dokumentumok). Elek tudta, hogy a könyvek abc rendben és témakörök (szépirodalom (versek, regények), ismeretterjesztő irodalom (biológia, kémia, matek, nyelvtan - minden témakört egy-egy számmal jelöltek) szerint vannak elhelyezve a polcon, ezért nagyon figyelt a könyvek helyére, ha nem emlékezett, honnan vette le a könyvet, akkor inkább az asztalon hagyta, hogy a könyvtáros a pontos helyére tehesse. A témához még újságot is nézegetett a könyvtár folyóiratai között (újságok, magazinok), de azokat sajnos nem tudta kikölcsönözni. Emlékezett, hogy a tévében is látott ilyen műsort, ezért az audiovizuális gyűjteményhez (CD, DVD) ment, de mivel azokat az iskolai könyvtárban nem lehet kikölcsönözni, így csak megnézte a színes borítójukat, de figyelt a sorrendre, a helyére rajta vissza őket, mert a könyvtárban a CD-k, DVD-k is sorban vannak! A könyvtáros még a különgyűjteményből (pl. régi könyvek) is hozott Eleknek könyveket, amiket szintén nem lehetett kikölcsönözni, de nagyon szépek voltak.
A szabadpolcon található könyvek két részre oszthatók:
- szépirodalom (regény, vers, novella) - szerző szerinti betűrendben
- szakkönyvek - téma szerint, a témákat számok jelölik.
ETO FŐOSZTÁLYOK
ETO FŐOSZTÁLYOK
0 - ÁLTALÁNOS MŰVEK
1 - FILOZÓFIA, PSZICHOLÓGIA
2 - VALLÁS, EGYHÁZAK
3 - TÁRSADALOMTUDOMÁNYOK
4 - JELENLEG BETÖLTETLEN OSZTÁLY
5 - MATEMATIKA, TERMÉSZETTUDOMÁNYOK
6 - ALKALMAZOTT TUDOMÁNYOK
7 - MŰVÉSZETEK, JÁTÉK, SPORT
8 - NYELVÉSZET, IRODALOMŰ
9 - RÉGÉSZET, TÖRTÉNELEM, FÖLDRAJZ
Ha gyűjteni szeretnél: Az információforrások: könyv, CD, DVD, újság, internet, )internetes katalógus)
A könyvtári könyv gerincén található a raktári jelzetük. A szépirodalmi könyv jelzete a szerző vezetéknevének a kezdőbetűjéből (háromnál több szerző esetén a cím első betűje) és egy számból áll, amit a könyvtáros ad, raktári táblázat segítségével.
Pl. Fekete István: Vuk F 37
Az ismeretterjesztő (szakkönyvek) esetében a jelzet három számjegyből áll:
- Az első az ETO 0-9 tartó főosztályát jelöli
- A második és a harmadik szám az alosztályokat
- A szerző vezetéknevének a kezdőbetűjét és egy számot
Pl. Barangolás a matematikában
510
B 29
3. Cikk Kata
SAJTÓTERMÉKEK - újságok, magazinok
Típusai
Megjelenésük gyakorisága szerint:
- hírlapok: napilap, hetilap
- folyóiratok: havonta, félévente
Témájuk szerint: általános, vegyes, kulturális, ismeretterjesztő, gyermek-és ifjúsági
Részei:
- kolofon (szerkesztők, szerzők neve, előfizetés lehetőségei, adatok)
- vezércikk (főoldalon, aktuális témáról szól)
- rovat: azonos témába tartozó cikkek, közlemények
Információk
gyűjtése a sajtótermékekből
A hivatkozás a forrásra hasonlít a könyv bibliográfiai leírásához.
Forrásjelölés szabályai hasonlítanak a bibliográfiai leíráshoz.
Időszaki kiadvány címe.
Szerkesztő(k9).
A részegység neve. Megjelenés helye: kiadó neve. kiadás éve. ISSN szám
Cikkek esetében
szerző: cikk címe. In: időszaki kiadvány neve, kiadás éve, a cikk oldalszáma
Példa
Kiss Erik: Szeretem a könyvtárt. In: Könyv és Nevelés, 2009. 3. szám, p. 14-15
Online kereséshez
MATARKA
Magyar folyóiratok tartalomjegyzékeinek kereshető adatbázisa
www.matarka.hu
NET TERI
Gyűjtés az internetről
1. Google - szabad szavas keresés
A keresés legfontosabb szabálya: tárgyszavakkal történő keresés (egész mondatokkal ritkán van szerencsénk megfelelő információra találni)
Hivatkozás a forrásra
Példa
Meixner Zoltán: Az internet rövid története. URL: https://hvg.hu/tudomany/20041203interhist Utolsó letöltés: 2015. október 15

Speciális keresés
A találatok listáját szűkíthetjük a speciális keresési lehetőségek
beállításával.Megadhatjuk, hogy:
1. Mely szavak forduljanak elő biztosan a keresésben (Logikai ÉS kapcsolat).
2. Mely kifejezések forduljanak elő biztosan a keresésben (lehet szóköz!).
3. Melyek közül szerepeljen valamelyik (Logikai VAGY kapcsolat).
4. Melyek azok, amelyek biztosan ne forduljanak elő a keresésben (Logikai
tagadás).

Hivatkozás a forrásra
Példa
Meixner Zoltán: Az internet rövid
története. URL: https://hvg.hu/tudomany/20041203interhist
Utolsó letöltés: 2015. október 15
2. Keresés az online könyvtári katalógusban
A könyvtárban minden könyvről készül egy leírás, amit cédulára írnak.
A
katalógus gyűjti össze a könyvtárban található összes könyvet, az ábra szerinti
meghatározott leírási szabvány alapján.
A katalógus típusai
1. cédulakatalógus (fenti ábra) : A hagyományos papíralapú katalógus nem más, mint különböző szempontok szerint rendezett cédulák összessége, amelyben minden katalóguscédula egy-egy művet jelöl.
A könyvtár minden beszerzett dokumentumáról leírást készít.
A katalóguscédula tartalmazza a dokumentum formai és tartalmi ismérveit, valamint raktári jelzetét.
- Tárgyszó-katalógus: a könyvek tartalmát egy-két szóval is kifejezhetjük, ezek alapján is kereshetők a könyvek a könyvtárban (pl. matematika, filozófia, történelem)
- szakkatalógus: Egyetemes Tizedes Osztályozás (ETO) szerinti katalógus. Az ETO számjegyekkel fejezik ki az emberi tudás fogalmait. Nyelvektől és írásmódtól független, ezért az egész világon alkalmazzák. Ez a rendszer egyben nemzetközi szabvány is.
Elektronikus katalógus: Az elektronikus katalógus más néven számítógépes adatbázis ma már a nagyobb könyvtárakban kiváltotta a hagyományos katalógust, amelynek építését a legtöbb helyen lezárták. A könyvtárak többsége számítógépre vitte a náluk található gyűjtemény katalóguscéduláit. A számítógép-terminál a könyvtárak elmaradhatatlan részévé vált, amely nagymértékben felgyorsítja a dokumentumok visszakeresését. A katalógusadatokat visszakeresésre alkalmas módon tárolja és biztosítja közvetlen megjelenésüket. A katalógusok számítógépre vitelével egy időben a könyvtár más munkafolyamatait is gépesítették. Ezek a rendszerek ma már teljesen integráltak, a teljes ügyvitel gépesített. Kereshetsz cím, szerző, tárgyszó alapján a katalógusban.
Keresés módja: a könyvtár(ak) honlapjáról elérhető KATALÓGUS-okban is kereshetünk: szerző, cím, tárgyszó, kiadás éve, kiadó neve alapján.
A városi könyvtár katalógusa: https://94.199.48.18/sziren_2146.htm
A
találat formátuma, amit át kell alakítanunk a dolgozatunkban:

A katalóguscédula formátumból bibliográfiai leírást kell csinálni:
Leírás a könyvről - bibliográfiai leírást kell készíteni a könyvről, hogy mindenki láthassa a könyv legfontosabb adatait. Erre egy egységes leírást alkalmaznak:
Szerző neve : Mű címe. Kiadás helye: kiadó neve, kiadás éve. összes oldalszám (p)
Kis Ernő:
Csalafinta könyvek. Budapest: Móra Kiadó, 2003. 152 p.
A könyvtárunk katalógusa ITT érhető el -
A városi könyvtár katalógusában IDE kattintva kereshettek!